Údaje na obale krmiva? Ako sa v nich vyznať ?

Úvod Údaje na obale krmiva

 

Príde vám džungľa malých písmeniek na vreckách alebo konzervách s krmivom nepriechodná? Poradíme, ako vybrať pre vášho domáceho miláčika odpovedajúce krmivo.


Stačí sedliacky rozum a základné znalosti životosprávy. Dôležité je tiež nahliadnutie do peňaženky, koľko si môžete dovoliť za krmivo zaplatiť.

Čo by nemalo chýbať v psom krmive

Krmivo by malo obsahovať tri základné zložky: bielkoviny, tuky a sacharidy. Bielkoviny a tuky by mali byť hlavne živočíšneho pôvodu, ideálnym zdrojom sacharidov sú zemiaky alebo ryža. Pri zdravých psoch zvyčajne nevadí viac druhov mäsa pohromade či pšenice alebo kukurice ako zdroj energie. Pri psoch s citlivejším zažívaním je však vhodnejšie krmivo jednodruhové, prípadne bezobilné.
V zložení krmiva nesmú chýbať vitamíny (urýchľujú biochemické reakcie a podieľajú sa na metabolizme) a minerály (na výstavbu kostí a tkanív, ale aj ako biokatalyzátory). K vhodným doplnkom patria esenciálne mastné kyseliny (omega-3 a 6), esenciálne aminokyseliny a prebiotiká, uľahčujúce trávenie. Pri šteňatách psov veľkých plemien a starších psov s opotrebovanými kĺbmi je vhodné dodávať tiež kĺbovú výživu.Krmenie pre zvieratá

Zloženie krmiva pre psy: Koľko bielkovín a aké?

 
Čo by mohlo psíkovi uškodiť a čo prospieť? 

Výrobca musí na obale jasne deklarovať zloženie krmiva. Použité suroviny sa uvádzajú zostupne podľa percentuálneho zastúpenia - tých, ktoré sú uvedené na prvých miestach, je teda v krmive najviac. Povinne zo zákona sa uvádza obsah bielkovín, tuku, vlákniny, vitamínov A, D3, E, vápnika, fosforu, medi a popola (nejde o popol primiešaný v krmive, hodnota ukazuje, koľko zle stráviteľných anorganických zložiek by zostalo po úplnom spálení granúl). V živočíšnych múčkach sú hlavným zdrojom popola kosti - čím viac popola, tým viac kostí je v krmive a menej mäsa. Obsah by sa mal v priemere pohybovať do 8%. Pri krmivách s vlhkosťou vyššou ako 14% (polomäkké granule a konzervy) sa povinne deklaruje tiež vlhkosť. Tá má pri granulách ideálnu hodnotu okolo 10%. Množstvo sacharidov nie je legislatívne zakotvené. Pri bielkovinách nerozhoduje ani tak samotné množstvo ako zdroj. Bielkoviny a tuky sa totiž delia podľa pôvodu na živočíšne a rastlinné a vzhľadom k tomu, že psy aj mačky sú prevažne mäsožravce, ich tráviaci systém ďaleko lepšie spracuje krmivo, ktoré pochádza zo živočíšnych zdrojov. Na prvom či druhom mieste v zložení pri psoch a na prvom mieste u mačiek by preto mala byť významne zastúpená živočíšna zložka: mäso.

Koľko percent mäsa majú mať granuly pre psy?

Pri granulách ale pozor na rozdiel medzi čerstvým a sušeným mäsom: musíte vedieť správne rozkľúčovať percenta. Čerstvé mäso totiž obsahuje 70 - 80% vody, ktorá sa pri tepelnej úprave v extrudéri odparí. Takže aj keď "čerstvé mäso" znie podstatne lepšie a v zložení sa dostane na prvé miesto, v krmive ho v skutočnosti zostane asi štyrikrát menej. Keby bol rovnaký obsah mäsa uvedený vo forme múčky, dostal by sa v deklarovaných zložkách napríklad až na štvrté miesto. To však neznamená, že čerstvé mäso ako zdroj živočíšnych bielkovín nie je v poriadku - naopak, má vyššiu výživnú hodnotu, prirodzený obsah minerálov, dodáva krmivu lepšiu chuť a je ľahko stráviteľné. V zložení s ním by sa však zároveň malo objaviť aj sušené mäso alebo mäsová múčka.
Naozaj kvalitné krmivo by totiž malo obsahovať aspoň 30% živočíšnych bielkovín z mäsa. Keď však odrátame vodu, ktorá sa odparí v extrudéri (teda vydelíme 100% čerstvého mäsa štyrmi), zistíme, že granuly môžu obsahovať maximálne 25% živočíšnych bielkovín z čerstvého mäsa. Zvyšok je preto potrebné doplniť v sušenej podobe. Dôležité však je, aby mäso aj múčka boli presne špecifikované podľa druhu: kuracie, jahňacie, hovädzie ad.

Aké mäso pre psa: hovädzie, jahňacie, ryba?

Vyberte pre svojho miláčika! Všetky tieto druhy mäsa nájdete v našej ponuke.
 

  • Kuracie: Má vyšší obsah hodnotných ľahko stráviteľných bielkovín a málo tuku. Obsahuje vitamín B3, ktorý sa podieľa na riadení hladiny krvného cukru a spolu s vitamínom B6 ovplyvňuje metabolizmus. Je zdrojom selénu (ochrana pred stresom, podpora imunity), fosforu (zdravé zuby a kosti), železa, fosforu, zinku, sodíka a draslíka.
  • Hovädzie: Je bohaté na plnohodnotné bielkoviny a nenasýtené mastné kyseliny. Obsahuje tiež železo (prenos kyslíka v červených krvinkách a vo svaloch), zinok (hojenie rán, podpora imunitu) a vitamínu B12 (priaznivo pôsobí na nervový systém).
  • Bravčové: Má vysokú energetickú hodnotu a je horšie stráviteľné. Obsahuje však tiež vlákninu a celý rad vitamínov: A, B-komplex, C, D, E (usmerňujú metabolizmus, udržujú telesné funkcie, posilňujú imunitu).
  • Jahňacie: Ide o veľmi kvalitné mäso, ktoré obsahuje vysoký podiel nenasýtených tukov a je ľahko stráviteľné. Je zdrojom selénu, železa, zinku a vitamínov skupiny B (správne fungovanie metabolizmu, priaznivé pôsobenie na nervy zrak a srdce, zlepšenie kvality srsti).
  • Morčacie: Je vynikajúcim zdrojom ľahko stráviteľných bielkovín. Zároveň má najnižší obsah tuku zo všetkých druhov mäsa. Obsahuje železo, zinok, vitamíny skupiny B a tiež aminokyselinu tryptophan (pozitívne pôsobenie na psychiku)
  • Kačacie: je ideálnym zdrojom proteínov. Má vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, ktoré znižujú obsah cholesterolu v krvi. Je zdrojom vitamínov A, B3, C, železa, vápnika a selénu.
  • Zverina: Má nízky obsah tuku a vysoký obsah bielkovín. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B a minerály ako železo, fosfor, sodík a draslík (rovnováha tekutín v tele, podpora nervovej aktivity).
  • Losos a ďalšie ryby: Obsahuje vysoký podiel aminokyselín v optimálnom pomere. Je zdrojom ľahko stráviteľných bielkovín a omega-3 a 6 nenasýtených mastných kyselín (kvalita kože a srsti, rozvoj zmyslových a mentálnych schopností, zdravé srdce a metabolizmus).
  • Pečeň: Patrí k najhodnotnejším orgánovým mäsám. Majú vysoký obsah plnohodnotných bielkovín, železa a vitamínov rozpustných v tukoch (A, B-komplex, D). Obsahujú tiež zinok a meď (správne fungovanie nervového systému).
Copyright 2021 - 2024 © Najkrmiva.sk